29 Mart 2016 Salı

Kalben Bir TavsiyeYeni bir şeyler keşfedeyim derken Youtube'da Sofar etkinliklerini izlerken denk geldiğim bir sanatçı Kalben. ( o gün ne kutlu bir günmüş meğer)


Kalben kendi deyimiyle "Kalbence" müzik yapıyor. Çok duru. Çok sade. Çok öz. O hikayelerini gitarla anlatıyor bizlere. Lakin öyle karmaşık gitar çalmaca yok. Her şey sade ve net onun müziğinde. 

Güzel vocal-güzel söyleyiş. Güzel enstrüman çalış. Hava atmadan hem de. Bağırıp çağırmadan da şarkı söylenebileceğini gösterir şekilde. Derin sözler. Az lafla çok işler. Bunlar Kalben'in tanımlamaya çalıştığım bir kaç özelliği. 

Şu karmaşıklıklarla dolu kısacık ömrümüzde Kalben, müzikte boşluklardan yararlanmış. Ne de güzel yapmış. Zira sanatta boşluk kafayı rahatlatır. 

Şarkılarındaki anlatımları önce belirli bir ritimle başlatıp sonra farklı bir ritimle bambaşka yerlere taşırken sizi histen hise yolculuğa çıkarıyor. 

Albümündeki tüm şarkılar özgün. 1 tane de cover var. O da arabesk bir şarkı. Iyyy arabesk der gibi misiniz? Demeyiniz. Dinliyosunuz zira. Siz küçümseyenler en çok da siz içten içe ne de seversiniz. Evet Kalben "Haydi Söyle" isimli İbrahim Tatlıses şarkısını çok güzel yorumlamış. Dinleyince kendi kanaatinizi oluşturursunuz. Benden tavsiyesi. 

Albümdeki sözlere ve bestelere dikkat. Eğer hala dinlemediyseniz öyle tek seferde anlayıp geçmeyin. Bir çikolatayı damağınızda ezer ve tadını zerre zerre hisseder gibi dinleyin Kalben'i.


Bu favorilerimde birisi "sadece"
Kalben'den ilhamla ben de yorumladım: 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder